Polscy archeolodzy odkryli grę planszową sprzed 4 tys. lat

Pod koniec ubiegłego roku polscy archeolodzy zakończyli sezon wykopaliskowy w Dolinie Qumayrah w górach północnego Omanu. Do najciekawszych odkryć zaliczyli wieżę w pradziejowej osadzie, ślady produkcji metalurgicznej oraz planszę do gry.

Badania w Omanie prowadzone są w ramach projektu "Rozwój osadnictwa w epoce brązu i żelaza w górach północnego Omanu” (finansowanego z grantu Narodowego Centrum Nauki nr 2018/30/M/HS3/00635) pod kierownictwem Piotra Bielińskiego z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW oraz dr Sultana al-Bakriego, dyrektora generalnego ds. starożytności w Ministerstwie Dziedzictwa i Turystyki Sułtanatu Omanu.

Plansza do gry z Ayn Bani Saidah podczas odsłaniania  (fot. J. Śliwa/ CAŚ UW)

W minionym sezonie wykopaliskowym zespół archeologów prowadził badania na kompleksie stanowisk we wsi Ayn Bani Saidah, a datowanych na epokę brązu i żelaza. W starożytności w tym miejscu krzyżowały się ważne szlaki handlowe łączące Bat na południu i Al-Ayn na południu oraz wybrzeże morskie na wschodzie w okolicach dzisiejszego Sohar.

Dotychczasowe badania potwierdziły, że w obecnym miejscu istniejąca osada w okresie Umm an-Nar była znaczącym ośrodkiem miejskim. Znajdowały się w niej bowiem aż cztery wieże, trzy okrągłe o średnicy 20 m i jedna ryzalitowa.

Oprócz tego natrafiono na ślady przetwórstwa miedzi, w tym piec metalurgiczny, co potwierdziło informacje że źródeł pisanych z terenu Mezopotamii.

Największym zaskoczeniem dla badaczy było znalezienie w jednym z budynków wykonanej z kamienia planszy do gry. Ma wyraźnie zaznaczone pola i wgłębienia.

Analogii można doszukiwać się na innych terenach od Subkontynentu po Egeę, również w słynnych grobach z Ur. Plansza jest tylko dowodem na dalekosiężne kontakty handlowe.


Bibliografia:

Wieże, miedź i plansza do gry - nowe odkrycia CAŚ UW w Omanie, https://pcma.uw.edu.pl/2022/01/04/wieze-miedz-i-plansza-do-gry-nowe-odkrycia-cas-uw-w-omanie/ (dostęp 7 stycznia 2021 r.)


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Szachownica w średniowiecznej Europie i jej symbolika (część 1)

Szachownica w średniowiecznej Europie i jej symbolika (część 2)

Zimowe zabawy w średniowieczu