Bierki szachowe w funkcji apotropeionów. Ciekawe znalezisko ze stodoły z czasów wiktoriańskich

Poprzednio rozpisałam się o symbolice szachownicy w epoce średniowiecza. Jej funkcja niekiedy sprowadzała się do roli apotropeionu, czyli znaku odstraszającego zło. Za przykład podałam szachownice umieszczane na kościołach z terenu Pomorza Zachodniego z XII-XIII w. Podobną rolę mogły pełnić też bierki szachowe.


Il. 1. Bierka królowej z ok. 1850 r., znaleziona w drewnianej belce stodoły w Lincolnsire (źródło: finds.org.uk, dostęp 5 maja 2019 r.; CC Licence)

Niekiedy w literaturze z epoki średniowiecza bierkom przypisywano różną symbolikę. Najczęściej widziano w nich obraz społeczeństwa lub militarnego starcia. Czasem jednak przedstawiano je jako odzwierciedlenie Królestwa Niebieskiego, gdzie bierka królowej to Dziewica Maryja a Król to Jezus Chrystus. Czasem dosłownie bierka królowej była przedstawiana jako Maryja;  wiązać się to mogło z rosnącą popularnością jej kultu.

Reminiscencją takiego pojmowania symboliki szachowej może być interesujące znalezisko z Lincolnshire w zachodniej w Anglii. Bierki były ukryte tuż nad wejściem w stropowej belce stodoły pochodzącej z czasów wiktoriańskich, z poł. XIX w.


Il. 2. Bierka biskupa z ok. 1850 r., znaleziona w drewnianej belce stodoły w Lincolnsire (źródło: finds.org.uk, dostęp 5 maja 2019 r.; CC Licence)

Był to okres charakteryzujący się modą na gotyk (najwcześniej zresztą gotyzm pojawił się w Anglii, gdzie gotyk wciąż był obecny w architekturze) jak również wiarą w nadprzyrodzone zjawiska, duchy, przesądnością. Stąd uważa się, że bierki te miały pełnić rolę talizmanu, ochraniać mieszkańców i zwierzęta przed złem. Badający znalezisko, Adam Daubney, uważa, bierki te dobrano starannie. Albowiem znalezione bierki to królowa oraz biskup w modlitewnej pozie. Królową siedzącą na tronie w tym przypadku utożsamia się z Maryją.





Swą stylizacją bierki nawiązują do bierek średniowiecznych w stylu gotyckim, być może pochodzących z zestawu będącego kopią zestawu średniowiecznego. Wykonano je z gipsu a następnie zaimpregnowano żywicą. Te talizmany są wyjątkowe, dotychczas bowiem w podobnej funkcji znajdowano miniaturowe Bilbie, buty a nawet zmumifikowane koty. 


Bibliografia:

1. Katz B., Why Were Two Victorian Chess Pieces Hidden in a Barn?, "Smithsonianmag.com" z dnia 18 stycznia 2019 r., https://www.smithsonianmag.com/smart-news/why-were-two-victorian-chess-pieces-hidden-barn-180971307/ (dostęp: 5 maja 2019 r.)
2. "Portable Antiquites Scheme", https://finds.org.uk/database/artefacts/record/id/932873 (dostęp: 5 maja 2019 r.)
3. "Portable Antiquites Scheme", https://finds.org.uk/database/artefacts/record/id/932864 (dostęp: 5 maja 2019 r.)





Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Szachownica w średniowiecznej Europie i jej symbolika (część 1)

Zimowe zabawy w średniowieczu

Szachownica w średniowiecznej Europie i jej symbolika (część 2)