Akcesoria 2w1 czyli pudełko do przechowywania bierek i szachownica w jednym

Pudełko do przechowywania szachowych bierek lub pionków do gry w warcaby ze zbiorów The Walters Art Museum jest kunsztownie wykonane. Sceny polowań i tańczących osób umieszczone na okładzinie i wieku są małym dziełem sztuki użytkowej w stylu wczesnorenesansowym.

Pudełko pochodzi z terenów Francji lub Alzacji i datowane jest na lata 1440-1470. W 1925 r. zakupił je Henryk Walters, a w 1931 r. przekazał do muzeum. Jego wymiary to 6,3 x 15,4 x 18,5 cm. Wykonano je z drewna bukowego oraz kości słoniowej.


Postaci umieszczone w osobnych polach przywodzą na myśl ówczesne karty do gry. Tu akurat przedstawiono jednego grajka i czterech mężczyzn (w tym jednego błazna) w tanecznej pozie. Uwagę zwraca sylwetka
kobiety w dość frywolnym jak na tamte czasy stroju. Jej suknia ma wydatny dekolt aż do pępka oraz rozcięcie, które odkrywa nieomal całą nogę.

Pudełko było zamykane na klucz. Nawet jeśli to miało zabezpieczać drogocenne bierki przed kradzieżą, to samo w sobie było nie mniej wartościowe.

Próba uchwycenia dynamiki - pies goni umykającą przed nim dziką zwierzynę: dzika i zająca, który właśnie wskakuje do swej nory.

Charty uchwycone w biegu. Ten z lewej strony ma schematycznie oznaczone żebra. Oba mają zdobione obroże. Widać jeszcze resztki czerwonej farby w ich pyszczkach.

Brak zachowania odpowiednich proporcji w tej scenie wynika zapewne ze słabych umiejętności rzemieślnika: wielki chart goniący zwierzynę jest trzy razy większy od myśliwego. I dzik, który wskakuje w krzaki, by schować się przed pościgiem.



W tekście wykorzystano fotografie zamieszczone na stronie internetowej The Walters Art Museum, na licencji CC0 1.0.


/uwagi?sugestie? można a nawet trzeba zostawić w komentarzu. Proszę o kulturalne wpisy/

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Szachownica w średniowiecznej Europie i jej symbolika (część 1)

Zimowe zabawy w średniowieczu

Szachownica w średniowiecznej Europie i jej symbolika (część 2)