Średniowieczne przedmioty do gier z napisami runicznymi

Z terenu Norwegii znanych jest sześć takich żetonów. Nie posiadają żadnych ozdób oprócz właśnie napisów runicznych.


W latach 80. w Oslo natrafiono na dwa żetony. Naj jednym z nich wyryto imię Arne (Árni), na drugim widniało imię kobiety Sigrid (Sigríðr).

Podobny żeton pochodzi z Bergen na zachodnim wybrzeżu Norwegii. Przedmiot wykonano z kości wieloryba i na górze ozdobiono okrągłym wzorem. Natomiast na spodzie przy krawędzi umieszczono imię męskie Viking (Víkingr).


Żeton do gry z runicznym napisem Viking ze zbiorów Muzeum Historii Kultury w Oslo/ fot. Kristel Zimler/CC BY-S.A 4.0

Z Bergen pochodzi również przedmiot, na którym pismem runicznym wyryto imię Erlend i sentencję dotyczącą zakładów pieniężnych, która według Aslaka Liestøla brzmi: „od śmiałych gier w kości pochodzą wszelkiego rodzaju wyniki”.

Przedmiot do gry ze zbiorów Muzeum Historii Kultury w Oslo/ fot. Kristel Zimler/CC BY-S.A 4.0


Na początku lat 70. w Tønsberg natrafiono na żeton z wyrytym imieniem Lodur (Lóðurr), znane z poematu Völuspá.

Najnowsze tego typu znalezisko również pochodzi z Tønsberg i zostało znalezione w 2024 r. Żeton ma 5 cm średnicy i jest wykonany z drewna. Na rewersie umieszczono „R” i „U” na awersie. Przedmiot jest nieco uszkodzony przez ogień. Datowany jest na ok. 1200 r.



Nie wiadomo, jaką funkcję pełniły takie oznaczenia przedmiotów. Mogło kryć się za tym zwyczajne znaczenie taktyczne w grze. Nie wykluczone także, że miało to na celu podpisanie przedmiotów należących do konkretnej osoby. Pamiętać również należy, że w mitologii nordyckiej gry posiadały niekiedy funkcje magiczne i za napisami mogła kryć się głębsza symbolika.


Bibliografia:


Bergstrøm I. I., Runepinne og spillebrikke med runer funnet i Tønsberg, Forskning.no z dnia 11 listopada 2024 r., https://www.forskning.no/arkeologi-vikingtiden/runepinne-og-spillebrikke-med-runer-funnet-i-tonsberg/2428377 Dz a (dostęp 17 lutego 2025 r.)


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Szachownica w średniowiecznej Europie i jej symbolika (część 1)

Zimowe zabawy w średniowieczu

Szachownica w średniowiecznej Europie i jej symbolika (część 2)