Kości do rzymskiej gry "Ludus Latrunculorum" znalezione w grobowcu z epoki żelaza w Norwegii

Archeolodzy z Muzeum Uniwersytetu w Bergen w kwietniu tego roku prowadzili prace wykopaliskowe w Ytre Fosse w Zachodniej Norwegii. Badając pozostałości niewielkiego grobowca z wczesnej epoki żelaza, natrafili na planszową grę.

Ytre Fosse leży na dawnym żeglarskim szlaku handlowym zwanym Nordvegen, na północ od Alversund. Obszar usiany jest grobami w postaci kopców i stanowi świadectwo potęgi politycznej i handlowej jego ówczesnych mieszkańców.

W interesującym grobowcu archeolodzy znaleźli trzy ceramiczne garnki, brązową szpilę, fragmenty szkła, 18 elementów planszowej gry oraz kości do gry charakterystyczne dla rzymskiej epoki żelaza (I-V w. n. e.), używane do Ludus Latrunculorum, poprzedniczki hnetafal. Uważa się, że gry odgrywały ważną rolę wśród skandynawskich elit, a znalezisko z Ytre Fosse pozwoli zgłębić to zagadnienie.


Zapraszam do obejrzenia krótkiego filmu z wykopalisk. Niestety nie umiem go wstawić tu na blogu

Bibliografia:

1,700-Year-OldBoard Game Found In Norwegian Burial Mound, "Archaeology News Network" z dnia 4 maja 2020 r., https://archaeologynewsnetwork.blogspot.com/2020/05/1700-year-old-board-game-found-in.html (dostęp 11 maja 2020 r.)

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Szachownica w średniowiecznej Europie i jej symbolika (część 1)

Szachownica w średniowiecznej Europie i jej symbolika (część 2)

Zimowe zabawy w średniowieczu